گالری تصاویر
پیوندها
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > در همایش ملی ایرانیان دور از وطن سبک زندگی مهاجران ایرانی موقتی است


  چاپ        ارسال به دوست

همایش ملی مطالعات ایرانیان دور از وطن

در همایش ملی ایرانیان دور از وطن سبک زندگی مهاجران ایرانی موقتی است

وحید شالچی در ادامه همایش ملی ایرانیان دور از وطن که امروز دوشنبه در دانشگاه علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، به عنوان رئیس پنل تجربه زیست و سبک زندگی دایاسپوری درباره اهمیت بررسی موضوع دایاسپوری اظهار کرد: دایاسپوری مفهومی است که باید درک درستی از تاریخ قدمت آن بدست آورد.
وی افزود: معمولا دایاسپوران مایل به زنده نگه داشتن خویشتن فرهنگی هستند اما در زمان و مکانی وارد می شوند که به نوعی از قبل زندگی آنها را شکل داده است.
عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به تحولات دشوار زندگی در سایر کشورها، یادآور شد: دوره اولیه مهاجرت، لذت است اما دایاسپوران پس از لذت اولیه با سختی های بسیاری در زندگی روبه رو می شوند چراکه مناسبات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشور مقصد با سرزمین مادری متفاوت است.
شالچی اهداف و زمان مهاجرت دایاسپوران را متفاوت دانست و در کل مهاجرت را به دو دسته دائم و موقت برای تحصیل تقسیم کرد.
وی همچنین افزایش مهاجرت از ایران به سایر کشورها را متعلق به زمان پیروزی انقلاب اسلامی دانست و گفت: اولین مهاجران افرادی بودند که علاقه به زندگی در حکومت پهلوی داشتند که در خارج از کشور هم سبک زندگی ایرانی را حفظ می کردند.
این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به تفاوت مهاجرت ایرانیان در دهه های بعدی گفت: پس از دوره پهلوی هدف مهاجرت افراد تقریبا متفاوت بود چرا که بیشتر افراد در دهه 70 و 80 به قصد کسب علم و پیشرفت در زندگی از کشور خارج می شدند.
شالچی در ادامه مراسم درباره موقعیت نسل دوم مهاجران به خارج از کشور اظهار کرد: نسل دوم مهاجران افرادی هستند که از کودکی به کشور دیگری مهاجرت کرده اند که موقعیت پرمخاطره ای تجربه می کنند چرا که میزان خودکشی و مشکلات روانی در میان نسل دوم مهاجران بسیار بیشتر است.
وی افزود: زیستن همزمان در دو فرهنگ یکی از علت های فشار بر جوانان نسل دوم است، این افراد باید در یک زمان با دو الگوی زندگی در جهان رفتار کنند یعنی انتظارات خانواده با جامعه متضاد است.
عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی به راهبردهای اشتباه برخی خانواده های ایرانی مهاجر در سایر کشورها اشاره کرد و گفت: بسیاری از این خانواده ها در شبکه اجتماعی خود محصور می مانند و هدفشان حفظ فرهنگ مبدأ است.
شالچی تبعیض های مختلف در جوامع غربی نسبت به مهاجران با شهروندان بومی و همچنین احساس مسئولیت و توقع بیش از حد خانواده های شرقی از جوانان را از دیگر دلایل ناامیدی جوانان نسل دوم در زندگی دانست.

** مهاجرت گروهی؛ دلیل قدرت رسیدن ایرانیان در هند
در ادامه این نشست جبار رحمانی استاد دانشگاه علامه طباطبایی نیز گفت: ایرانیان با مهاجرت گروهی به هند در بسیاری مواقع می توانستد در یک منطقه به قدرت برسند.
رحمانی درباره حمایت ایرانیان مقیم هند در جنگ تحمیلی از ایران مقابل سفارت کشورمان در این کشور عنوان کرد: این گروه افرادی از جنوب ایران بودند که به صورت گروهی به هند مهاجرت کرده و به زبان فارسی قدیمی صحبت می کنند.
وی افزود: این گروه به صورت ساختار خویشاوندی و اجتماعی زندگی می کنند و نسبت به فرهنگ و سبک زندگی ایرانی تعلق خاطر بسیاری دارند و در طول تاریخ به خوبی هویت تاریخی ایرانی تبار خود را زنده نگه داشته اند.
عضو هیأت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با اشاره به اهداف ایرانیان برای مهاجرت به هند گفت: در برهه های زمانی مختلف عوامل بسیاری مانند قحطی، تجارت، کشورگشایی و کسب ثروت یا علاقه به پیروی از صوفیان هندی باعث مهاجرت بسیاری از ایرانیان به هند شد.
رحمانی افزود: عمده مهاجرانی که در حال حاضر در هند می توان سرنخ مناسبی از آنان پیدا کرد، گروه هایی هستند که به دلیل مسائل امنیتی، قحطی و بحران ها از ایران خارج شده اند.


٠٨:٥٠ - 1397/07/29    /    شماره : ٥٤١١٨٨    /    تعداد نمایش : ٥٣خروج
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران