گالری تصاویر
پیوندها
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > فراستخواه: سیاست عمومی باید حمایت از ایرانیان مهاجر باشد


  چاپ        ارسال به دوست

همایش ملی مطالعات ایرانیان دور از وطن

فراستخواه: سیاست عمومی باید حمایت از ایرانیان مهاجر باشد

مقصود فراستخواه دوشنبه در همایش ملی مطالعات ایرانیان دور از وطن درباره خروج نخبگان از کشور اظهار کرد: مهاجرت ایرانیان یک مسئله و در عین حال یک راه حل است.
وی در این همایش که در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، اظهار کرد: خروج نخبگان از این نظر مسئله است که باعث فرسایش انرژی یک سرزمین می شود.
این استاد دانشگاه به رنج مهاجرت جوانان برای خانواده ها و مردم کشور اشاره کرد و گفت: اگر بتوانیم رنج رفتن را تخیل کنیم، بی شک بیشتر مراقب هجرت هموطنان از سرزمین خود خواهیم بود.
فراستخواه با اشاره به اینکه خروج نخبگانی معضلی اخلاقی، انسانی و اجتماعی است، گفت: نخبگان ایرانی سرمایه های معنوی ایران هستند چرا که ظرفیت و توانمندی جوانان ایرانی در عرصه عمل و فناوری ایران بسیار زیاد است.
وی با اشاره به اینکه نباید به دایاسپوران با حالت ابزاری نگریست، یادآور شد: نخبگان باید بدانند که قرار نیست از آنان به صورت ابزاری استفاده شود. آنان باید بدانند ذخایر مملکت هستند.
این استاد دانشگاه با اشاره به حس حسرت و تعلق دایاسپوران نسبت به ایران، اظهار کرد: راهکار اصلی برای حل این معضل، ایجاد سیاستی است تا هر ایرانی که از کشور خارج می شود توانایی بازگشت به کشور را داشته باشد.
وی افزود: باید به شناخت درست از افرادی که از کشور خارج می شوند دست یابیم تا با قرار دادن اولویت ها، شرایط بازگشت جوانان به کشور ایجاد شود.
این استاد دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به لزوم مشوق های عقلانی برای بازگشت نخبگان، افزود: با استفاده از مشوق های عقلانی باید کاری کرد که نخبگان، سرزمین خود را به سایر کشورها ترجیح داده و در نهایت با ایجاد سیستم های شتاب زده قانونی به بازگشت جوانان کمک کرد.


٠٨:٥٥ - 1397/07/29    /    شماره : ٥٤١١٨٩    /    تعداد نمایش : ٥٥خروج
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران