گالری تصاویر
پیوندها
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > در همایش ملی مطالعات ایرانیان دور از وطن؛ گفتمان سازی در حوزه مهاجرت انجام نشده است


  چاپ        ارسال به دوست

همایش ملی مطالعات ایرانیان دور از وطن

در همایش ملی مطالعات ایرانیان دور از وطن؛ گفتمان سازی در حوزه مهاجرت انجام نشده است

بهرام صلواتی در میزگرد همایش ملی مطالعات ایرانیان دور از وطن: هویت‌ها، پیوندها و سیاست‌ها»، با موضوع «سیاست‌گذاری دایاسپورا در ایران: چالش‌ها و فرصت‌ها» گفت: هیچ پژوهشکده‌ای نیروی متخصصی در باره مهاجرت تربیت نکرده است. نهادهای بین المللی مهاجرت زیرساخت‌ها و بودجه‌های کلانی دارند.
وی ادامه داد: مهاجران وقتی به کشور باز می‌گردند، یکی دغدغه‌ نان دارد و دیگری نگران مساله مسکن است. در دنیا مهاجرت اثرات مثبت دارد، ما دائم منفی نگری داریم و باید ساختارهای مربوط به مهاجرت را اصلاح کنیم.
صلواتی با اشاره به فقر داده‌های آماری گفت: کشور یمن داده‌های مهاجرتی دارد. اما ما داده‌های دقیقی نداریم و بعضا گفته می‌شود ما بیشترین مهاجران و فرار مغزها را داریم. در بهترین حالت 50 درصد از مهاجرین ما تحصیل کرده هستند.
« نکته قابل توجه این است که دنیا با فکر پیش می‌رود؛ ما اما در خصوص مهاجرت بیشتر نیمه خالی لیوان را دیده‌ایم؛ ما دچار انباشتگی نیروی انسانی هستیم. چین و هند به عنوان الگوهای مهاجرتی با چندین برابر انباشتگی سرمایه‌های انسانی بهترین برنامه‌ها را برای مدیریت منابع انسانی دارند.»
صلواتی ادامه داد : در عصر ارتباطات نیازی نیست آدم‌ها در موقعیت فیزیکی و جغرافیایی ویژه‌ای باشند. بسیاری از نوآوری‌ استارتاپی توسط کسانی شکل گرفت که تجربه مواجهه با علم روز در خارج از کشور را داشته‌اند.
این استاد دانشگاه در ادامه گفت: باید سیاست‌های کلان مهاجرتی داشته باشیم؛ چین تا چندی پیش تامین کننده نیروی انسانی ارزان قیمت بود اما امروز در مسیر دانش بنیان شدن قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه شش گزینه را می توان در مسئله مهاجرت مد نظر قرار داد افزود: اولین حالت بستن درهای ورود و خروج است و اصلا همه چیز را محدود کنیم. در حالت دوم، افراد را وادار به بازگشت کنیم. در حالت سوم، نه تنها افراد خودمان را بازگردانیم بلکه سایر مهاجران از سایر کشورها را هم به استخدام خودمان در بیاوریم. در حالت چهارم، عوارض و مالیات جدی برای خروج از کشور ببندیم؛ در حالت پنجم باید ببنیم کی در کجا بیشترین بهره‌وری را دارد و در حالت آخر کاری کنیم فردی مایل به خروج از کشور نباشند.


٠٨:٥٩ - 1397/07/29    /    شماره : ٥٤١١٩١    /    تعداد نمایش : ٦٥خروج
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران