گالری تصاویر
پیوندها
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > دبیر همایش ملی مطالعات ایرانیان دور از وطن: سیاست گذاری برای اتحاد میان خارج رفته ها ضروری است


  چاپ        ارسال به دوست

همایش ملی مطالعات ایرانیان دور از وطن

دبیر همایش ملی مطالعات ایرانیان دور از وطن: سیاست گذاری برای اتحاد میان خارج رفته ها ضروری است

محمد سعید ذکایی روز دوشنبه در همایش ملی مطالعات ایرانیان دور از وطن که در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد درباره اهمیت بررسی موضوع دیاسپورا اظهار کرد: دایاسپوری به معنای یک شکاف از هویت اصلی است، مهاجران دور از وطن علاوه بر انتقال دانش و فرهنگ به کشور سبب افزایش سرمایه های مالی به کشور نیز می شوند.
وی افزود: متأسفانه در کشور سیاستگذاری مناسبی برای اتحاد میان دایاسپوران وجود ندارد، از این رو باید با تمرکز بر اشتراکات هویتی این افراد از مزیت هویت چندگانه آنها استفاده کرد.
عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به دلیل استفاده از واژه دایاسپوران یا مهاجران دور از وطن، گفت: دایاسپورا نوعی از مهاجرت مهاجرانی است که اشتراکات هویتی دارند و از مزیت هویت چندگانه استفاده می کنند.
ذکایی ادامه داد: واژه دایاسپورا قبل از انقلاب اسلامی برای افرادی مطرح می شد که به دلایل سیاسی مجبور به ترک وطن بودند اما امروز کار، تحصیل هم از جمله مهم ترین دلایل مهاجرت افراد به سایر کشورهاست.
وی با اشاره به علاقه طیف گسترده ای از رشته های علوم انسانی به موضوع دایاسپورا، یادآور شد: علوم سیاسی، مردم شناسی، ارتباطات، مطالعات فرهنگی، تاریخ، نقد ادبی و سایر رشته های علوم انسانی همه در مطالعات این مبحث مهم سهیم هستند.
این استاد دانشگاه در ادامه درباره افزایش تعداد دایاسپوران در دهه 90 میلادی خاطر نشان کرد: تحولات سیاسی، علمی و فناوری و از سوی دیگر تغییر در سبک زندگی ازجمله دلایل افزایش چشمگیر دایاسپوران در کشورها بوده است.
ذکایی افزود: دایاسپورا علاوه بر یک واژه یک صفت و رشته تحصیلی نیز محسوب می شود که به هویت های ویژه شهروندی اشاره دارد.
وی با اشاره به اینکه دایاسپورا در گذشته تنها برای تبعید شهروندان استفاده می شد، تصریح کرد: در زمان گذشته دایاسپوران بیشتر برای افرادی که به صورت اجبار مهاجرت می کردند به کار برده می شد اما امروزه دایره مفهومی این کلمه بسیار بیشتر از گذشته شده است.
دبیر همایش همچنین با اشاره به تعلق خاطر بسیاری از مهاجران دور از وطن به سرزمین مادری خود گفت: بسیاری از این افراد با انرژی عاطفی بسیاری که دارند تمایل جدی به بازگشت به کشور مبدأ خود را دارند.
ذکایی به همایش و انجمن های ایرانیان در خارج از کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به این که هر فردی می تواند در هرنقطه ای از دنیا فرهنگ سرزمین مادری خود را احیا کند، ایجاد سیاست هایی برای برقراری ارتباط با دیاسپوران اهمیت پیدا می کند.


٠٨:٤٥ - 1397/07/29    /    شماره : ٥٤١١٨٦    /    تعداد نمایش : ٥٤خروج
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران