گالری تصاویر
پیوندها
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > دکتر علی اکبر جعفریان، استاد دانشگاه نیوهان امریکا


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر علی اکبر جعفریان، استاد دانشگاه نیوهان امریکا

دکتر علی اکبر جعفریان، استاد دانشگاه نیوهان امریکا

مهدی رجبعلی پور، عضو فرهنگستان علوم با اعلام این خبر اظهار کرد: با نهایت تأسف و تاثر درگذشت دوست دیرین و همکار ریاضیدان‌مان شادروان دکتر علی اکبر جعفریان را به اطلاع می‌رسانم. وی یکی از رؤسای سابق انجمن ریاضی ایران بود و مدتها هم در مرکز نشر مسؤولیت انتشارات کتاب‌های ریاضی را برعهده داشت.
عضو فرهنگستان علوم تصریح کرد: دکتر جعفریان حدود چهار سال بود که از نوعی بیماری خون رنج می‌برد و گرچه این اواخر خوشحال بودیم که بر بیماری غلبه کرده است، ولی ناگهان از بازگشت آن و به هم ریختن حال او خبر یافتیم. وی در بیمارستانی در نیوهیون در حالت کما به سر می‌برد و ساعتی پیش از دختر وی اطلاع یافتیم که جان به جان آفرین تسلیم کرد.
به گفته وی، این استاد فقید ایرانی در سال ۱۳۲۴ در شاهرود به دنیا آمد و پس از گذراندن دوران تحصیلات دبستانی و دبیرستانی در رشته ریاضی دانشگاه تهران پذیرفته شد. وی در سال ۱۳۴۵ وارد مقطع فوق لیسانس دانشگاه شیراز  شد و همزمان با داشتن سمت مربی تا سال ۱۳۴۹ به تدریس در آن دانشگاه مشغول بود.
رجبعلی‌پور تصریح کرد: مرحوم جعفریان از  شهریور ۱۳۴۹ تا خرداد ۱۳۵۲ با بورس تحصیلی از دانشگاه تورنتو مقطع دکتری را گذراند و پس از فراغت به ایران برگشت و در سمت‌های استادیاری، دانشیاری و استادی دانشگاه صنعتی شریف به تدریس و تحقیق پرداخت. او در همین سال‌ها بود که به عنوان رییس انجمن ریاضی ایران و رییس گروه ریاضی مرکز نشر دانشگاهی هم به خدمات فرهنگی و اجتماعی خود ادامه می‌داد.
عضو فرهنگستان علوم خاطرنشان کرد: وی سال‌هایی هم در بخش ریاضی دانشگاه نیوهیون آمریکا به تدریس مشغول بود و با تعدادی از ریاضیدانان  از جمله پرفسور رجوی، پروفسور رزنتال مقالات متعددی منتشر کرد. من افتخار دارم که از سال ۱۳۴۲ تا ۱۳۵۲ همکلاس او بودم و پس از اشتغال به تدریس گرچه از وی دور بودم، ولی در دومقاله ریاضی با وی اشتراک داشتم.
 


١١:٢٠ - 1398/05/02    /    شماره : ٥٨١٠٠٨    /    تعداد نمایش : ١٧٢خروج
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران